Här kan vem som helst BLOGGA med mig i form av text, bild, video, citat, dikt eller länka till något. Annars är trätäljning min stora Hobby.
Jag ska testa denna BLOGG, och berätta att jag mestadels håller till i skogen och hugger och träddelar till försäljning som energiflis till Värmeverket.
Min metod är enkel, lätt motorsåg (Stil 200 3,5 kg) c:a 4 m längder okvistat och 6,65 m kranlängd på huggarvagn och risgrip.
Hej Jan-Olof! Var du från Hedemora? Jag ska försöka beskriva. Jag snitslar vägar först 25-30 m mellan ibland mer. Skicka mig din mailadress, så ska jag beskriva
Vi pratades vid på väg till skogselmia ifjol. Jag kör samma metod som du. Kan du beskriva arbetstekniken i skogen med motorsågen.